ایران در فناوری اطلاعات آخر هم نشد

کسب نمره های ناپلئونی و رتبه های آخر جدولی در زمینه فناوری اطلاعات پایان راه آی تی ایران نشد.
ایران این بار رکورد خود را زد. به گزارش سایت مدیانیوز در آخرین رتبه بندی جهانی فناوری اطلاعات (در زمینه آمادگی در حوزه آی سی تی)، ایران جزء ۱۳۳ کشور بررسی شده در این گزارش نبود.این در حالی است که بیشتر کشورهای همسایه ایران با رتبه های دو رقمی در این لیست حضور داشتند. در بین کشورهای خاورمیانه، امارات به عنوان شبکه ای ترین کشور منطقه شناخته شده و بحرین و قطر در رتبه های دوم و سوم خاورمیانه قرار دارند. بیش از پنج سال است که فعالان و کارشناسان جامعه اطلاعاتی و فناوری اطلاعات ایران، نزول مکرر ایران در رتبه بندی های جهانی را هشدار می دهند.
به طور مشخص از سال ۲۰۰۵ نزول پیاپی رتبه ایران در سطح جهان آغاز شد. اکونومیست سال ۲۰۰۶ اعلام کرد ایران از رتبه ۵۰ در سال ۲۰۰۱ به رتبه ۶۷ رسیده است. همین بنگاه، سال ۲۰۰۸ رتبه جهانی ایران در زمینه آی تی را ۷۰ اعلام کرد.در زمینه شاخص آمادگی الکترونیکی هم ایران که در سال ۸۴ در جایگاه ۶۵ بین ۱۵۸ کشور قرار گرفته بود، در سال ۸۵ به رتبه ۶۹ تنزل پیدا کرد که فعلاً حوزه آی تی آن را سرآغاز سیر نزولی کشور خواندند.
ایران همچنین در سال ۲۰۰۷ از بین ۶۴ کشور، در حوزه توانمندی فناوری اطلاعات، آخرین رتبه را کسب کرد و در سال ۲۰۰۹ هم در میان ۷۰ کشور در جایگاه شصت وششم ام نشست.دلایل مختلفی می توان برای این عقبگردهای مکرر ایران در عرصه جهانی برشمرد. بخش فناوری اطلاعات از همان ابتدا در ظاهر در دست بخش خصوصی بود.
به گزارش « ایتنا »معاون صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی صنایع در این باره تنها کار انجام شده را مربوط به هشت سال پیش و از طریق شرکت خصوصی تکفام می داند. او معتقد است ورای مشکلاتی که برای بخش خصوصی در ایران وجود دارد، آشنا نبودن شرکت های ایرانی با تسهیلات و صندوق های بین المللی هم یکی از دلایل شکل گیری این وضعیت است.بنابر خبر ایتنا، باقر بحری نایب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، وجود قوانین دست و پاگیر از یک سو و امنیتی شدن هر چیزی نزد مسوولان را از دلایل پا نگرفتن این بخش می داند.
او معتقد است کمتر کسی این جرات را دارد که تمام سرمایه اش را در عرصه ای بگذارد که امکان دارد فردا با تصمیم یک مسوول برای دو روز کلاً قطع شود،تحقق نیافتن شعار «دولت الکترونیک» هم که چند سال است ورد زبان دولتیان است، در عقبگرد ایران در زمینه فناوری اطلاعات تاثیر جدی دارد چرا که اینگونه، نه تنها دولت در این زمینه فعالیتی نمی کند بلکه عرصه برای رشد تجارت الکترونیک هم باز نمی شود. انحلال سازمان برنامه و بودجه هم که بودجه شرکت های خصوصی فناوری اطلاعات از طریق آن داده می شد، در ادامه این روند بی تاثیر نیست.
اینها در حالی است که شهروندان ایرانی در چند سال گذشته و با تجربه کارت کنکور الکترونیکی، سیستم های عابر بانک و کارت سوخت، نشان داده اند هم از تکنولوژی استفاده می کنند و هم فرهنگ آن را دارا هستند.