نقش شرکت‌های IT در عبور از بحران اقتصادی

فناوری اطلاعات به عنوان سبزترین فناوری موجود در جهان همواره مورد تقدیر نهادهای حافظ محیط زیست و کاهش مصرف انرژی های آلوده ساز و به عنوان راهکاری برای عبور از بحران فعلی اقتصادی به شمار می آید. در حالی که صنعت آی تی از یکسو تحت تاثیر بحران اقتصادی جهانی در رکود فرو رفته است، آیا می توان راه حل های عبور از این بحران را حرکت به سمت آی تی عنوان کرد؟ در این مسیر آیا آی تی را می توان راه حلی برای صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف نیز در نظر گرفت؟
علی اکبر جلالی، کارشناس IT و استاد دانشگاه علم و صنعت معتقد است شرکت هایی که به ارایه خدمات IT می پردازند باید در روش های خود تغییر ایجاد کرده و با روش های جدید مردم را به استفاده از رایانه و صرفه جویی در وقت و هزینه تشویق کنند. شرکت های کامپیوتری و تغییر شیوه عملکرد عمده شرکت های آی تی ایرانی همچنان به دولت به عنوان فراهم کننده شرایط ایده آل عبور از بحران می نگرند. به عقیده این گروه دولت به عنوان بزرگترین مشتری بازار آی تی در ایران نقش عمده ای در تعیین مسیرها و جهت دهی ها دارد.
در مقابل اما برخی کارشناسان معتقدند که شرکت های آی تی هم باید از روش های تکراری و سنتی فاصله بگیرند. احمد علیپور، مدیرعامل شرکت فراسو معتقد به توسعه کیفیت تولید یا واردات کالاهای با کیفیت است. او می گوید شرکت های ایرانی باید با ارایه خدمات پس از فروش گسترده و عرضه کالا و خدمات با قیمت مناسب کاربر ایرانی را به استفاده از رایانه تشویق کنند.
باقر بحری، نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و یکی از مدیران شرکت سازگار ارقام نیز اعتقاد دارد گسترش آی تی در جامعه مدل مناسبی است. او می گوید: «قبل از اینکه بدانیم شرکت ها در این زمینه چه می کنند، باید بدانیم جامعه تا چه حد می تواند از این صنعت استفاده کند؟ باید شرایطی فراهم شود که همه مردم بتوانند از این صنعت استفاده کنند.»
به عقیده بحری، شرکت ها با ارایه کالاهای با کیفیت و تلاش برای ارایه قیمت مناسب می توانند با مشاوره به مردم میزان استقبال از سیستم های مبنتی بر آی تی را افزایش دهند. مدیرعامل شرکت آواژنگ اما اصلاح الگوی مصرف مردم را مستلزم ایجاد الگوهایی بالاتر و رعایت آنان می داند. به گفته منصور جلیلیان که قایل به روش از کل به جز است «شرکت ها نیز باید قوانین کلی را در راستای اصلاح الگوی مصرف رعایت کرده و از ورود کالای غیر استاندارد و تقلبی به بازار جلوگیری کنند؛ چرا که شرکت ها نسبت جامعه مسوولند و با ارائه کالای باکیفیت نه تنها به مصرف کننده احترام گذاشته بلکه از تولید زباله های الکترونیکی نیز جلوگیری می شود.»
به گفته وی، شرکت ها نه تنها به دلیل اصلاح الگوی مصرف، که برای رضایت مشتری باید اقدامات موثری در این زمینه انجام دهند که گسترش خدمات پس از فروش، عرضه کالاهایی که کیفیت مطلوبی دارند و در عین حال انرژی کمتری مصرف می کنند از آن جمله است. سرعت دادن به مسیر ورود کالا به گفته مدیران شرکت های آی تی باقی ماندن طولانی مدت کالا در گمرک یکی از هزینه سازترین بخش های کاری این شرکت ها است. به گفته مدیرعامل شرکت آواژنگ سرعت بخشیدن به ورود و خروج کالا از انبار گمرک کمک بزرگی به شرکت های آی تی است؛ چراکه باقی ماندن کالاها به دلایل مختلف در گمرک به معنی صرف هزینه اضافی است.
همچنین اصلاح تعرفه ورودی برخی کالاهای آی تی نیز ضروری به نظر می رسد. هر چند هم اکنون در زمینه تجهیزات کامپیوتری که اکثرا با تعرفه ۴درصد وارد کشور مشکل چندانی وجود ندارد، اما در زمینه کالاهایی چون گوشی موبایل یا سیستم های شبکه واردکنندگان با مشکل مواجه هستند و قیمت تعرفه ۲۵ درصد فعلی نیز همچنان باعث افزایش قیمت ها می شود. جلیلیان پیشنهاد می کند: برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده و اصلاح الگوی مصرف بهتر است وزارت بازرگانی و صنایع با کارگروه های صنفی جلسه گذاشته و از نظرات آنها استفاده کنند تا به نتایج مطلوب برسند. فرامرز علایی، مدیرکل محصول تلویزیون شرکت مادیران نیز در این رابطه می گوید: در وضعیت بحرانی فعلی تولید و واردکنندگان باید به صورتی عمل کنند که هزینه ها را تا آنجا که ممکن است کاهش دهند تا بتوانند در بازار رقابتی دوام آورند.
به گفته وی، رمز موفقیت شرکت ها در این است که بتوانند کالای با کیفیت را با هزینه کمتر تولید و با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند و بتوانند حرکت های رقابتی در بازار داشته باشند. وی افزود برای اینکه واردکنندگان و تولیدکنندگان در شرایط رقابتی سالم فعالیت کنند باید شرایطی فراهم شود تا از فعالیت افراد سودجو و قاچاقچیان جلوگیری شود.
دکتر جلالی استاد دانشگاه علم و صنعت نیز در این رابطه می گوید: شرکت ها بسته به توانایی هایی که دارند باید به جامعه آموزش و خدمات دهند. شاید یک شرکت کامپیوتری بتواند به مردم آموزش دهد به جای مراجعه به فروشگاه و صرف وقت و انرژی زیاد از طریق فروشگاه مجازی خرید کنند. همچنین شرکت ها باید مدل ها و روش های جدیدی را به مردم ارایه دهند و از روش های پر هزینه ستنی دل بکنند
ارائه شده در دنیای اقتصاد